ADET DÜZENSİZLİĞİ HAMİLE KALMAYI ENGELLER Mİ?
Adet düzensizliği yumurtlama bozukluğunun sebebidir. Yumurtlama bozukluğu da gebeliğe engeldir. Fakat yumurtlama bozuklukları da, adet düzensizlikleri de tedavisi olan hastalıklardır.

ADET DÜZENSİZLİĞİNİN NEDENLERİ?
Kadınlarda adet kanamalarının düzenliliği demek bir anlamda da düzenli  yumurtlamanın meydana geldiği anlamına gelir. Bu nedenle adet düzensizliklerinde de yumurtlama bozuklukları oluşabilir. Adet kanamaların daki düzensizliklerin temel nedeni üreme organlarının yapısal bozuklukları ve hormonal  sorunlardır.
POLİP, MİYOM VE KİSTLER
Kadında adet kanamalarına sebep olan  ve kontrol altında tutan faktör, insan beyindeki hipofiz bezlerinden salgılanan hormonlardır. Miyom, polip, kist gibi rahim kaynaklı oluşumlar ve doğum kontrolü için geçmişte kullanılan spiraller kadında adet düzensizliğine neden olur. Bununla birlikte  yumurtalık hormonlarındaki bozukluklar, geçmişte kullanılmış olan doğum kontrol hapları veya iğneleri veya tiroid bezindeki hormon bozuklukları  kadının adet düzensizliğine sebebiyet verir.

 ADET SÜRESİ, 7 GÜNDEN FAZLA, 4 GÜNDEN AZ SÜRMEMELİDİR
Ergenlik ve menopoz dönemlerindeki kadınlarda normal şartlarda 21-35 gün arasında bir defaya mahsus 4-5 gün sürmesi gereken adet kanamasıolmalıdır. Kadının biyolojik, fizyolojik ve ruhsal durumları ve yapısına göre iki adet arası 21 günden az, 35 günden fazla olmayıp  her ay aynı süre aralığında olmakla gerçekleşen kanamaların düzenli olduğu belirtilebilir. Bununla birlikte  normal ve sağlıklı adet kanamaları 7 günden fazla 4 günden az olmamalıdır.

ADET DÜZENSİZLİĞİ KISIRLIĞA NEDEN OLUR
Adet kanamalarının 21 günden daha sık aralıklarla ve normalden daha fazla miktarda yaşanması; kadında anemi, yorgunluk ve kilo ve sıvı  kaybı gibi sorunlara neden olabilir. iki adet arasında 35 günden daha uzun süren süreler  ve kanamalarının 4 günden kısa olması , düşük  miktarda kanama olması da kadında şişkinlik, ödem, hızlı kilo artışı tiroit gibi sorunlara neden olabilir. Bunlardan çok daha önemlisi de adet kanaması düzensiz olan kadınlarda adet düzensizliğine sebep olan soruna bağlı olarak kısırlık problemleri gözlenebilmektedir. Dr. Hakan Özkul’un Adet Düzensizliği ile ilgili tavsiyeleri hakkında merak ettiklerinizi sormak, Dr. Hakan Özkul’un randevu talebinde bulunmak için  05326433181  numaralı WhatsApp hattını arayabilirsiniz.

Kadın Kısırlığının Nedenleri

Polikistik Over      Adet Düzensizliği        Yumurta Tembelliği        İnfertilite