Açıklanamayan Kısırlık, sebepsiz kısırlık, bilinmeyen kısırlık, bulunamayan kısırlık gibi isimleri olan İnfertilite yani kısırlık 1 yıl boyunca korunmadan, yeterli sayıda düzenli cinsel birleşim de bulunulmasına rağmen gebelik oluşmamasıdır. Evli çiftlerin %10-15 inde infertilite görülür. İnfertiliteyi primer ve sekonder infertilite diye ikiye ayırabiliriz. Hiç çocuk sahibi olmayanlara primer infertil, daha önce hamile kalabilmiş fakat şu an hamile kalamayanlara sekonder infertil denir.

Tüm çiftler ele alındığında tamamın da ilk adet döneminde gebe kalması olanaksızdır, gebelik oluşabilmesi için belli bir zaman geçmesi gerekmektedir. Gebelik istemi olan çiftlerin üç ay sonunda ancak %57’sinde gebelik oluşur. Altı ay içerisinde %72’sinde hamilelik oluşur. Bir  yıl sonunda %85’inde gebelik oluşur. İki yıl sonunda %93’ünde gebelik gerçekleşir.

İnfertil çiftlerin yaklaşık % 30-40’ında erkek, % 40-50sinde kadında sorun görülür.Nadiren çiftlerin her ikisinde birden sorun bulunur. % 10-15 çiftte ise ne kadında ne de erkekte hiç bir neden tanımlanamaz. Hiçbir neden tanımlanamayan durumlara bulunamayan infertilite denir. Bu yüzden infertil çiftler mutlaka beraber tedavi süreci geçirmelidirler, sadece kadının ya da sadece erkeğin tedavi alması kesinlikle yeterli değildir. Çiftlerden birisinde bir sorun varsa bile aynı anda diğerinde de problem olabilir.
Yaşlandıkça gebelik oluşum ihtimali düşer. Yaşın ilerlemesi tüp bebek başarısını da minumuma indirmektedir. Ayrıca ileri yaşta hamile kalanlarda düşük olma şansı çok daha yüksektir.
Kadında infertilite nedenleri:
Ovulasyon (yumurtlama) bozuklukları % 40
Tüplere ve karındaki yapışıklıklara bağlı nedenler % 40
Endometriozis % 5-15,
Nedeni izah edilemeyen (açıklanamayan) infertilite % 5-15
Diğer nedenler % 5 (Örn: Endometrial osssifikasyon)
Erkekte infertilite nedenleri:
Nedeni açıklanamayan grup % 30
Varikosel % 15
Endokrin hipogonadism % 9
Subklinik enfeksiyonlar % 8
İnmemiş testis %8
Ereksiyon (sertleşme) sorunu ve hipospadias % 6
İmmünolojik nedenler % 5
Sistemik hastalıklar % 3
Obstrüktif (tıkanıklık) patolojiler % 2
Diğer nedenler % 13
Dr. Hakan Özkul’un Bulunamayan Kısırlık (İnfertilite) ile ilgili tavsiyeleri hakkında merak ettiklerinizi sormak, kendisine randevu talebi oluşturmak için  05326433181  numaralı WhatsApp hattını arayabilirsiniz.

Kadın Kısırlığının Nedenleri

Polikistik Over      Adet Düzensizliği        Yumurta Tembelliği        İnfertilite