Erkelerde Üreme organları, sperm üretme ve cinsel birleşim esnasında,  spermleri kadının üreme organına aktarma işlevini sağlayacak biçimde tasarlanmışlardır.

Sperm üretim sistemi, yalnızca erkeklere özel, birkaç değişken bezin eş zamanlı olarak çalışmasını gerektirir. Spermler, cinsel aktarım esnasında  erkek üreme organı vasıtasıyla dışarı akıtarılmadan önce, testislerde üretilir ve epididimde (sperm biriktirme alanı) yetince olgunlaşırlar.

Bu aşamaların tamamı, beyinde üretilen (folikül uyarıcı hormon (FSH) ve luteinize edici hormon (LH)) hormonların güdümünde gelişir. Bu hormonlar, aynı zamanda kadınlardaki üremeyi de yönlendirir.
Sperm Üretimi olgunluğa erişmiş her testis (haya), ortalama 4 cm. uzunluğunda, 2,5 cm. enindedir. Erkeklerin  çoğunda, testisin bir tanesi, diğerinden biraz büyüktür ve bu normaldir. Spermler, germ (tohum) hücreleri sayesinde tesliste üretilir. Genç erkekler, saniyede ortalama bin adet sperm üretir. Testisteki leydig hücreleri, erkeğin cinsel niteliklerinden sorumlu hormon olan testosteron hormonunu üretir. Testislerin arkasında, sarmal halde bulunan, epididim adı verilen  altı metre uzunluğu bulabilen bir tüp yumağı bulunur. Epididim, spermlerin, meni kanalı (vas deferens)  adı verilen bir tüp uzantısının içine ulaşmadan evvel olgunlaşmalarını tamamladıkları bir tüptür. Testisler (hayalar) ve epididim (sperm biriktirme kanalı), skrotum (haya kesesi) de denilen bir deri torbasının içerisindedirler.

Erkekler, Spermin aktarımını orgazm olduğu esnada sperm ve meni karışımını dışarı tazyikle boşaltır. Tazyikin kuvvetini boşalma kanallar ve aynı zamanda prostatın kasılmaları sağlar. Sperm boşalması meni ejakülar idrar yolunda ilerler ve üreme organından dışarı çıkar. İdrar yolunun bir diğer görevide böbreklerden gelen idrarın da dışarı atılmasını sağlayan geçiş yoludur ama, boşalma esnasında mesanedeki kaslar, idrar yoluna idrarın sızmasını engellemektedir.

Merak ettiklerinizi ve Dr. Hakan Özkul’un Sperm Üremesi ile ilgili tavsiyeleri hakkında aklınıza takılanları sormak, ayrıca kendisinden randevu talebinde bulunmak için 05326433181 numaralı telefonu arayabilir veya sitemizde ki formları doldurarak Dr. Hakan Özkul’la iletişime geçebilirsiniz.

Varikosel, erkeklerde toplar damar vasıtasıyla testisten çıkan kirli kanın bulunduğu toplardamarlarda oluşan damar genişlemesidir. Varikosel, çok yüksek bir oranda genellikle sol  testiste görülür.  Sağatestise göre Sol  daha fazla tazyik ve basınca ayrıca nispeten daha yavaş bir kan akışına maruz kalır. Bu nedenle varikosel hastalığına sol testiste daha fazla rastlanır.

Varikoselin Belirtileri Nelerdir?

Düşük seviyede ki varikosel belirti vermeyebilir. Fakat zaman geçtikçe damarlardaki genişleme devam eder ve testislerde  ağrıya ve şişkinlike sebep olur. Uzun süreli ayakta  çalışanlarda ve genellikle sıcak havalarda  damarlar ortaya çıkar ve testislerdeki ağrı artar. İleri seviyede ki varikosel tanılarında ise testis boylarında küçülme gevşeme ve yumuşama olur. Varikosel ilk muayene esnasında rahatlıkla anlaşılır. Ayrıca ultrason yöntemiyle de teşhis edilebilr.

Varikosel Kısırlığa Neden Olur

Varikosel hastalığına yakalananlarda en sık rastlanan problem kısırlık sorunudur.

Varikosel Mutlaka Tedavi Edilmelidir

Varikosel dışında sperm sayısını da azaltan başka sebepler varsa öncelikle bu problemlerin tespit edilerek tedavi edilmesi gerekir. Bunun dışında azospermi yani “sıfır sperm”teşhisinde varikoselin tedavi edilmesi kesinlikle gereklidir. Dr. Hakan Özkul’un varikosel ve Azosperm’le ilgili yüksek başarı  aldığı tavsiyeleri hakkında bilgi almak için  sayfamızdaki Randevu formunu doldurabilir ya da 05326433181  numaralı WhatsApp hattını arayabilirsiniz.