Erkeklerde üreme organları, sperm üretimi ve cinsel ilişki sırasında bu spermlerin, kadının vajinasına aktarma işlevini yerine getirecek biçimde tasarlanmışlardır.

Sperm üretim sistemi, yalnızca erkeklere özgü olan, birkaç farklı bezin eşgüdümlü olarak çaba harcamasıyla oluşur. Sperm, cinsel boşalma da penis (erkeklik organı) yoluyla dışarı gönderilmeden önce, testislerde üretilir ve epididimde (sperm biriktirme kanalı) olgun bir hal alırlar.

Bu oluşumun tamamı, beyinde üretilen (folikül uyarıcı hormon (FSH) ve luteinize edici hormon (LH)) hormonların sayesinde oluşur. Bu beyin hormonları, aynı zamanda kadındaki cinsel üremeyi de kapsar.

Sperm Üremesi olgunluğa erişmiş her bir testis (haya), yaklaşık 4 cm. uzunluğunda, 2,5 cm. enindedir. Erkeklerin  çoğunluğunda, bir testis, diğerinden daima azıcık büyüktür ve bu, normaldir. Spermler, germ (tohum)  tarafından tesliste ürer. Daha Genç olan erkekler, saniyede yaklaşık bin sperm üretir. Testisteki leydig hücreleri, erkeğin cinselliklerinden sorumlu erkeklik hormonu olan testosteron üretir. Testislerin arkasında, sarmal biçimde bulunan, epididim (sperm biriktirme kanalı)  yaklaşık 600 cm uzunluğunda ki bir tüp yumağı bulunur. Epididim, spermlerin, vas deferens (meni kanalı) olan bir tüp uzantısının içine girmeden önce olgunlaşmalarını bitirdikleri bir tüptür. Testisler (hayalar) ve epididim (sperm biriktirme kanalı), skrotum (haya kesesi) de denen bir deri torbasının içindedirler.

Spermin Boşalımı Erkeğin orgazmı esnasında sperm ve meni karışımını dışarı tazyikle boşaltır. Tazyikin kuvvetini boşalma kanalları ve prostatın kasılmaları sağlar. Sperm boşalımı meni ejakülar idrar yolunda ilerleyip cinsel organın ucundan dışarı çıkar. İdrar yolu ayrıca  böbreklerden gelen idrarın da dışarı atılmasını sağlayan bir aktarım yoludur fakat, cinsel boşalma sırasında mesanedeki kaslar, idrar yoluna idrarın girmemesini sağlar.

Dr. Hakan Özkul’un Sperm Üremesi ile ilgili tavsiyeleri hakkında merak ettiklerinizi sormak, kendisinden randevu talebinde bulunmak için  05326433181  numaralı WhatsApp hattını arayabilirsiniz.